Bulkamid - małoinwazyjne leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Bulkamid jest jedną z używanych przez nas nieinwazyjnych metod leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Uważamy ją za bardzo dobrą, więc przeznaczyliśmy na nią całą tę zakładkę.

Nietrzymanie moczu to inaczej popuszczanie go. Dolegliwość ta jest zaskakująco częsta – w swoim życiu doświadczają jej dwie na każde pięć osób z żeńskimi genitaliami. Co dziesiąta z nich mierzy się z tą trudnością już przed czterdziestką. Nie godzimy się na ignorowanie tego problemu, twierdzenie, że to normalna kolej rzeczy czy też uważanie, że za leczenie warto się zabierać, dopiero gdy problem jest naprawdę poważny. Nietrzymanie moczu to jeden z przedmiotów zainteresowania uroginekologii, będącej specjalnością Gyneki.

Bulkamid to wypełniacz okołocewkowy, czyli substancja, którą wypełnia się tkanki cewki moczowej. To bardzo proste – wstrzykując małymi porcjami Bulkamid w tkanki, zwiększa się ich objętość. Cewka moczowa robi się dzięki temu ciaśniejsza, jej zamknięcie wzmacnia się i problem nietrzymania moczu znika. Jeżeli leczenie nie przyniesie wystarczającego efektu, co dzieje się zaledwie raz na 10-20 razy, powtarzamy zabieg, by dodać więcej żelu i tym samym jeszcze bardziej zwęzić cewkę.

Zobacz animację, prezentującą przebieg zabiegu!

Bulkamid ma formę przezroczystego żelu o prostym składzie: 2,5% stanowi poliakrylamid, reszta to woda. Mimo takich proporcji, żel jest bardzo gęsty i nie wchłonie się do ciała jak na przykład kwas hialuronowy. Substancja ta jest całkowicie bezpieczna dla organizmu.

Zabieg z użyciem Bulkamidu określa się jako małoinwazyjny, bo nie rozcina się skóry. Nie zostają żadne blizny. Jak tylko po zabiegu zrobisz pierwsze siku, możesz iść do domu i wrócić do swojego życia, w którym już nie będziesz obawiać się zaśmiać, zakaszleć, podnieść walizki czy pójść pobiegać.

.

Może to być obniżenie narządu lub narządów w obrębie miednicy mniejszej. Popuszczanie może być również związane z tym, że odpływ moczu z pęcherza jest fizycznie blokowany, przez co z przepełnionego pęcherza, przez cewkę moczową stale lub co jakiś czas wycieka mocz. Nietrzymanie moczu może mieć również podłoże neurologiczne. Jeśli popuszczasz, a chorujesz na długoletnią, niewyrównaną cukrzycę, stwardnienie rozsiane, uszkodzenia rdzenia kręgowego lub depresję, przyczyną nietrzymania moczu może być właśnie zaburzone przekazywanie sygnałów nerwowych pomiędzy pęcherzem moczowym a ośrodkami kontroli w rdzeniu kręgowym i w mózgu. Jeżeli gubisz mocz podczas wysiłku fizycznego, kichania lub kaszlu, prawdopodobnie cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Warto wiedzieć, że mocz zalegający w pęcherzu może sprzyjać nawracającym infekcjom dróg moczowych oraz powodować parcia naglące.

To tak zwane parcia naglące. Możesz mieć na przykład tzw. pęcherz nadaktywny. Jeśli bliski jest Ci zarówno ten problem, jak i kwestie opisane w poprzednim akapicie, będziemy chcieli sprawdzić, czy nie masz mieszanych form nietrzymania moczu.

NIETRZYMANIE MOCZU I OBNIŻENIA NARZĄDÓW MIEDNICY MNIEJSZEJ

Więcej o sposobach leczenia problemów uroginekologicznych przeczytasz w zakładce „Nietrzymanie moczu i obniżenia narządów miednicy mniejszej”.