Nowotwory łagodne i złośliwe

 

Twój organizm codziennie eliminuje wadliwe komórki. Może się jednak zdarzyć, że którejś z nich nie uda się mu zniszczyć. Taka komórka o zakłóconym DNA zaczyna dzielić się w niekontrolowany sposób, tworząc nowotwór – łagodny, który nie rozprzestrzenia się do innych części ciała, lub złośliwy, potrafiący dawać przerzuty.

 

 

Nowotwory mogą pojawić się w jajnikach, jajowodach, trzonie i szyjce macicy, w pochwie, a nawet w sromie i mogą mieć różne przyczyny: wirusowe (HPV powoduje raka szyjki macicy), genetyczne (mutacje BRCA mogą spowodować rozwój raka jajnika czy piersi), a nawet związane ze stylem życia. Problem ten nie dotyczy wyłącznie osób starszych.

Rak, czyli nabłonkowy nowotwór złośliwy, to nie wyrok. Nie ma na niego cudownego lekarstwa, jednak zastosowanie odpowiednich metod leczenia może doprowadzić do całkowitego wyzdrowienia.

W Gynece zajmujemy się również nowotworami tarczycy, nadnerczy, przysadki i przytarczyc. Piszemy o tym w zakładce o endokrynologii.

.

Wiele nowotworów nie daje żadnych objawów, szczególnie w początkowych stadiach, kiedy to szanse na wyleczenie są największe. Profilaktyka jest najlepszym sposobem na to, by zachować zdrowie i życie.

To objawy różnych problemów ginekologicznych, w tym także nowotworów – zarówno tych łagodnych (jak na przykład potworniak dojrzały jajnika), jak i złośliwych (jak rak jajnika czy rak szyjki macicy).

To może być rak szyjki macicy. Choroba ta często nie daje żadnych objawów, dopóki nie jest w zaawansowanym stadium. Jeśli masz wyżej wymienione dolegliwości, jak najszybciej zapraszamy Cię na badania. 

To może być rak jajnika. Choroba ta często nie daje żadnych objawów, dopóki nie jest w zaawansowanym stadium. Jeśli masz wyżej wymienione dolegliwości, jak najszybciej zapraszamy Cię na badania.

To może być rak trzonu macicy, zwany rakiem endometrium. Choroba ta często nie daje żadnych objawów, dopóki nie jest w zaawansowanym stadium. Jeśli masz wyżej wymienione dolegliwości, jak najszybciej zapraszamy Cię na badania.

Zmiany nowotworowe występują również w gruczołach dokrewnych, wydzielających hormony. Więcej o endokrynologii przeczytasz tutaj.

JAK W GYNECE LECZYMY TEGO TYPU PROBLEMY?

Nowotwory są wskazaniem do leczenia chirurgicznego. Decyzję o rodzaju operacji podejmuje się indywidualnie. Operujemy w najnowocześniejszy sposób. Szanse, że Twój brzuch zostanie rozcięty, są nikłe. W Gynece prawie wszystkie zabiegi przeprowadzamy przezpochwowo lub laparoskopowo, wprowadzając cieniutkie instrumenty oraz kamerę przez niewielkie otwory. Blizny po zabiegu laparoskopowym są nieznaczne, zrosty rzadziej występują, a operowana osoba szybko wraca do sił, by wrócić do codzienności lub podjąć leczenie uzupełniające. Do tego typu operacji możemy również używać robota Da Vinci.

W przypadkach stanów przedrakowych oraz nowotworów łagodnych przeprowadzamy zabiegi oszczędzające narządy. Staramy się, by histerektomia, czyli usunięcie macicy, była ostatecznością, jednak w sytuacji nowotworów złośliwych dla lepszych rokowań zwykle musimy wybrać to rozwiązanie. Przeprowadzamy wszystkie dostępne obecnie, nowoczesne metody laparoskopowego i przezpochwowego usuwania macicy. Do rozpoznania podchodzimy bardzo indywidualnie, dobierając konkretny rodzaj histerektomii: LASH (czyli nadszyjkową, najbardziej oszczędzającą), TLH (czyli całkowitą, wraz z szyjką), LAVH (czyli przezpochwowa, wspomagana laparoskopowo) lub przezpochwową (niepozostawiającą blizn). Histerektomia nie musi oznaczać konieczności usuwania jajników, także gdy mamy do czynienia z nowotworem złośliwym.

Zajmujemy się również krioprezerwacją, czyli pobraniem i zamrożeniem komórek jajowych oraz reimplantacją tkanki jajnikowej, czyli pobraniem tkanki z jajników i wszczepieniem jej z powrotem po zakończeniu leczenia onkologicznego – dzięki tym zabiegom osoby po chemioterapii mogą uniknąć skutków menopauzy lub nawet urodzić dziecko.