Jak przygotować się do wizyty w Gynece?
Jeśli chcesz dobrze się przygotować do wizyty u ginekologa, mamy dla Ciebie garść porad.
W jakim czasie cyklu najlepiej umówić wizytę?
Zależy to od celu wizyty. Jeśli wybierasz się na badanie rutynowe, najlepiej, jeśli odbędzie się ono minimum kilka dni po menstruacji, maximum tydzień przed kolejną (jeśli miesiączkujesz regularnie i wiesz, kiedy się jej spodziewać). Jeśli dostrzegasz niepokojące objawy, zapisz się od razu, niezależnie od wszystkiego. Jeżeli wybierasz się na konkretne badanie lub zabieg, zapytaj o to, rejestrując się na wizytę, bowiem istnieją różne wskazania.
O co będzie pytać lekarz?
Jeśli wybierasz się do Gyneki po raz pierwszy, dobrze, jeśli przygotujesz odpowiedzi na kilka pytań. Jeżeli miesiączkujesz, to od kiedy, co jaki czas, jak obficie i kiedy ostatnio? Czy menstruacji towarzyszą jakieś dolegliwości? Jeżeli współżyjesz, to czy podczas zbliżeń lub po nich coś jest nie tak? Czy stosujesz środki antykoncepcyjne? Czy w Twojej historii medycznej miały miejsce już jakieś zabiegi ginekologiczne? Czy ktoś w Twojej rodzinie chorował na raka z zakresu ginekologii onkologicznej? Są pewne kwestie, o których warto nie zapominać – jeśli masz jakiekolwiek niepokojące objawy, jeśli wiesz o obciążeniu genetycznym, jeśli życzysz sobie badanie per rectum, nie zapomnij powiedzieć o tym podczas wizyty.
Co wziąć ze sobą?
W kwestiach formalnych, potrzebny jest tylko dowód tożsamości. Warto jednak spisać na kartce lub w telefonie wszystkie pytania i tematy, które chcesz omówić z ginekologiem. Nie wahaj się, w naszym gabinecie na pewno nikt Cię nie wyśmieje, nie przewróci oczami. Jesteśmy po to, by odpowiadać na nawet najprostsze pytania. Śmiało pytaj też o kwestie związane z pielęgnacją czy seksem. Ponieważ odpowiadamy na wszystkie przygotowane pytania, także osób przed Tobą, możliwe, że Twoja wizyta nieco się opóźni. Wobec tego, możesz wziąć ze sobą na przykład książkę lub słuchawki i ulubioną muzykę, by umilić sobie czekanie.
Jak się ubrać?
Często słyszy się, że na wizytę najlepiej iść w tunice, żeby zminimalizować wstyd i przyspieszyć wizytę. W Gynece do badania przygotowujesz się w specjalnym, osobnym pokoiku, w którym znajdziesz toaletę, bidet, umywalkę, a także jednorazowe spódniczki i kapcie. Jest tam też miejsce na torebkę i Twoje ubrania. Ubierz się zatem, jak chcesz.
Czy muszę ogolić okolice miejsc intymnych?
Nie zmieniaj swoich przyzwyczajeń. Nie musisz ani specjalnie się golić, ani zapuszczać włosów, nie musisz też specjalnie używać pudrów i dezodorantów intymnych – wręcz jest to niewskazane.
Czy przed wizytą mogę stosować leki i preparaty ginekologiczne?
Tak, jeśli jednak planowany jest jakikolwiek wymaz lub cytologia, 2 doby przed wizytą zaprzestań stosowania wszelkich preparatów dopochwowych.
Czy tuż przed wejściem do gabinetu trzeba się wysikać?
To, czy pęcherz powinien być wypełniony, zależy od badania, które ma być wykonywane. Zapytaj o to już w gabinecie. Zawsze możesz zrobić siku w pokoiku, w którym będziesz się przygotowywać.
Czy to prawda, że przed wizytą lepiej się nie myć?
Nie, to nieprawda. W dniu wizyty spokojnie możesz wziąć prysznic. Nie myj się jednak w sposób przesadny i nie rób irygacji pochwy, gdyż może to zafałszować wynik badania.
Co zrobić, by mniej się wstydzić?
Postaraj się zrozumieć, że lekarze patrzą na ciało pacjentek i pacjentów w sposób profesjonalny. Rozmowa o sprawach intymnych oraz badanie na fotelu ginekologicznym to dla nich codzienność. W gabinecie nikt nie będzie Cię oceniał, nie skomentuje Twojego wyglądu czy stylu życia. Naszym zadaniem jest pomóc Ci żyć długo i zdrowo. Potrafimy uważnie oraz empatycznie słuchać, wyjaśniamy spokojnie i klarownie. Nie będziemy Cię pośpieszać. Nic nie wydarzy się bez Twojej jasno wyrażonej zgody. Gabinet to przyjazna przestrzeń. Również w poczekalni jest spokojnie i miło. Jeśli jednak tuż przed wizytą stres wzrośnie, postaraj się przez chwilę pooddychać głęboko i powoli, a po wejściu do gabinetu od razu powiedz o swoim stresie ginekologowi. Uwaga, jeżeli strach lub wstyd całkowicie uniemożliwia Ci wizytę, zalecamy konsultację z psychologiem.
Czy mogę przyjść, jeśli nie mam jeszcze 18 lat?
Tak, mamy specjalistów, którzy zajmują się młodymi osobami. Musisz jednak wziąć ze sobą pełnoletniego opiekuna. Ustalcie wspólnie, czy chcesz, by osoba ta towarzyszyła Ci podczas badania. Jeśli masz hymen (zwany potocznie błoną dziewiczą) i jest dla Ciebie ważne, by go nie naruszyć, postąpimy zgodnie z Twoją wolą. Jeśli masz hymen, lecz życzysz sobie klasyczne badanie, zrobimy je.