Fizjoterapia ginekologiczna i uroginekologiczna

 

Rehabilitacja nie dotyczy tylko narządów ruchu – stosuje się ją również w ginekologii oraz uroginekologii. Ciąża, połóg, bolesne współżycie, obniżenie narządów miednicy mniejszej, operacja uroginekologiczna czy nietrzymanie moczu to dobre okazje, by rozpocząć fizjoterapię.

 

 

W obszarach ciała leczonych przez ginekologię znajdują się mięśnie, które z jakichś powodów mogą nie funkcjonować, jak należy. Stosując nieinwazyjne metody, fizjoterapeuta uroginekologiczny może wspomóc leczenie lub nawet całkowicie rozwiązać problem, który Cię do nas sprowadza. W Gynece działamy interdyscyplinarnie – jeśli zajdzie taka potrzeba, fizjoterapeutka wyśle Cię na konsultację do lekarza bądź lekarz przekaże Cię fizjoterapeutce.

Fizjoterapia uroginekologiczna to nowoczesne, w naszej ocenie bardzo potrzebne działanie, zarówno wspomagające leczenie operacyjne oraz farmakologiczne, jak i stanowiące samodzielną terapię.

.

Fizjoterapia w ciąży to bardzo dobry wybór, szczególnie jeśli dokuczają Ci bóle kręgosłupa, bóle bioder, bóle w obrębie spojenia łonowego lub obserwujesz u siebie nietrzymanie moczu.

Sześć tygodni po porodzie, po wizycie u lekarza warto umówić się na konsultację fizjoterapeutyczną. Jeśli czujesz potrzebę, oczywiście zapraszamy również wcześniej.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie obniżenie narządów miednicy mniejszej, z Twojej pochwy coś wystaje lub czujesz, że „coś tam jest”. Jeśli sikasz zbyt często lub przeciwnie, masz problemy z trzymaniem moczu.

Jeśli masz problem z trzymaniem gazów lub stolca.

Jeśli boli Cię podczas współżycia, masz wulwodynię (ból w obrębie genitaliów), pochwicę lub nie odczuwasz wystarczającej satysfakcji seksualnej.

Warto wtedy nauczyć się dbać o swoje ciało, by dostosowało się do nowej sytuacji.

Znajomość ćwiczeń z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej umożliwia zapobieganie wielu problemom zdrowotnym. Przy okazji, zobacz nasz algorytm dotyczący profilaktyki!

JAK W GYNECE LECZYMY TEGO TYPU PROBLEMY?

Ścieżkę fizjoterapii uroginekologicznej dobieramy indywidualnie, najpierw przeprowadzając dokładny wywiad i konieczne badania, a następnie wykorzystując różne metody rehabilitacyjne, takie jak na przykład terapia manualna, trening mięśni, elektrostymulacja czy kinesiotaping, czyli plastrowanie.

Przygotowujemy do porodu (zarówno siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie), dopasowując fizjoterapię do trymestru oraz Twoich indywidualnych potrzeb. W czasie połogu pomagamy wrócić do sił, mobilizujemy bliznę po cesarce lub nacięciu bądź pęknięciu krocza. Leczymy rozejście mięśnia prostego brzucha oraz spojenia łonowego. Jeśli są wskazania, stosujemy pessaroterapię. Mamy radę na bolesne współżycie.

Szczególnie dumni jesteśmy z fizjoterapii dotyczącej zabiegów uroginekologicznych – przygotowujemy do operacji i pomagamy po niej.

Poza działaniem diagnostycznym i terapeutycznym, jesteśmy świetni w kwestiach profilaktycznych. Chętnie nauczymy Cię, jak podnosić ciężkie przedmioty, kichać i kaszleć oraz przeć (podczas sikania bądź robienia kupy) w taki sposób, by Twoja miednica byłą bezpieczna.