Zespół policystycznych jajników (PCOS)

 

Zespół policystycznych jajników, zwany też zespołem wielotorbielowatych jajników lub PCOS (polycystic ovary syndrome) to zaburzenie endokrynologiczne, czyli hormonalne, polegające na tym, że obecne w żeńskim organizmie androgeny (hormony męskie) osiągają wysokie stężenia i wpływają na jajniki.

 

 

Zdrowy jajnik tworzy pęcherzyk, czyli zbiornik płynu, w którym dojrzewa komórka jajowa. Podczas owulacji komórka zostaje uwolniona i przemieszcza się do jajowodu, gdzie może dojść do zapłodnienia.  Przy zespole policystycznych jajników, w wyniku oddziaływania androgenów, powstaje wiele takich pęcherzyków. Komórka jajowa zazwyczaj nie zostaje uwolniona, a pęcherzyki obumierają, zmieniając się w małe torbiele.

Nauka nie do końca potrafi wyjaśnić mechanizm powstawania PCOS, natomiast stwierdzono rodzinne występowanie tego zaburzenia. Androgeny działają zarówno na jajniki, upośledzając ich funkcjonowanie, jak i samodzielnie dają konkretne objawy. Szacuje się, że na PCOS cierpi co piąta osoba z jajnikami. Problem dotyczy głównie osób w wieku rozrodczym.

.

Przede wszystkim chodzi o nieregularność cyklów lub ich ograniczenie do ilości mniejszej niż osiem menstruacji w roku. Przy PCOS stosunkowo częste są również długotrwałe zespoły napięcia przedmiesiączkowego, którym towarzyszą zmiany nastroju, wzdęcia oraz bóle.

Męskie hormony mogą powodować nadmierne owłosienie, łysienie, przetłuszczanie się skóry, trądzik i łojotok, a nawet przyrost masy mięśniowej, obniżenie głosu oraz zmianę sylwetki. Jeśli badania wykazały u Ciebie zwiększony poziom hormonów męskich, szczególnie testosteronu i androstendionu, warto skonsultować to także u nas.

To zespół zaburzeń, do których zaliczają się: nadciśnienie tętnicze, skłonność do tycia (głównie na brzuchu), insulinooporność oraz zaburzenia lipidowe.

Zespół policystycznych jajników może hamować owulację i tym samym być przyczyną niepłodności.

Wyżej wymienione objawy nie są nieuniknione przy PCOS. Profilaktyka jest bardzo ważna. Zobacz nasz algorytm!

JAK W GYNECE LECZYMY TEGO TYPU PROBLEMY?

Zespół policystycznych jajników można i należy leczyć, by uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych. Po dokładnej diagnostyce zwykle wprowadzamy indywidualnie dobraną farmakoterapię i uważnie prowadzimy osobę, która poddana jest takiemu leczeniu.

Z racji tego iż PCOS to zaburzenie wpływające na funkcjonowanie całego organizmu, leczenie u nas odbywa się interdyscyplinarnie – przy czynnym udziale specjalistów z różnych dziedzin medycyny.