Wizyta w Gynece krok po kroku

Podczas wizyty wykonamy dokładną diagnostykę, spokojnie wszystko Ci wyjaśnimy i wspólnie wybierzemy nowoczesną i jak najskuteczniejszą drogę leczenia, jeśli takowe będzie potrzebne. Zależy nam na bezpiecznej i nieśpiesznej atmosferze w gabinecie. W Gynece nie do pomyślenia jest, by podczas Twojej wizyty ktoś zajrzał do gabinetu, by lekarz skomentował Twój wygląd lub styl życia bądź zasłonił się osobistymi poglądami.

 

Ważna informacja: od maja na badania genetyczne płodu do Doktora Jerzego Jakubowskiego możesz zabrać osobę towarzyszącą! Wystarczy, że osoba ta założy maseczkę i wypełni ankietę epidemiologiczną.

Rejestracja

Do Gyneki przyjdź kilka minut przed umówioną porą wizyty. Najpierw udaj się do rejestracji. Jej pracownicy wprowadzą Twoją obecność do systemu (by lekarz widział, że już jesteś) i poinstruują Cię w kwestii miejsca oczekiwania na swoją kolej. Istnieje możliwość, że będzie opóźnienie, wynikające z tego, że osoby mające wizytę przez Tobą potrzebowały trochę więcej czasu. Do gabinetu zaprosi Cię Twój lekarz, wychodząc po Ciebie na korytarz.

Wywiad lekarski

Po wejściu do gabinetu lekarz poprosi Cię o zajęcie miejsca przy jego biurku. Czas na spokojną rozmowę, profesjonalnie zwaną wywiadem lekarskim. To dobry moment na poinformowanie ginekologa o swoim samopoczuciu, okolicznościach wizyty oraz niepokojących objawach. Możesz liczyć na dyskrecję – lekarza obowiązuje tajemnica lekarska, a w poczekalni leci muzyka, właśnie po to, żeby Twoja rozmowa z ginekologiem została między Wami.

Przygotowanie do badania

Jeśli w ramach wizyty ma zostać przeprowadzone badanie, udasz się do mieszczącego się w obrębie gabinetu pokoiku, w którym znajdziesz toaletę, bidet, umywalkę, a także jednorazowe spódniczki i kapcie. Jest tam też miejsce na torebkę i Twoje ubrania. W pokoiku spokojnie możesz przygotować się do badania. Jeśli czeka Cię zarówno badanie na fotelu ginekologicznym, jak i badanie piersi, nie będziesz rozbierać się „od stóp do głów” – badania zostaną przeprowadzone osobno, co umożliwi Ci osobne przygotowanie się do nich.

Badanie

Badanie odbędzie się na specjalnym fotelu, zwanym ginekologicznym. Nie należy się go bać – został skonstruowany specjalnie po to, by wszystko przebiegło bezproblemowo oraz by było Ci wygodnie. Warto wiedzieć, że na fotelu ginekologicznym siada się w sposób półleżący, zsuwając pośladki jak najniżej. Lekarz będzie Cię w tej kwestii spokojnie instruował. Podczas badania, ginekolog będzie tłumaczył Ci, co robi i co możesz odczuć. Jeśli coś Cię zaboli, powiedz o tym od razu. Czas spędzony na fotelu ginekologicznym trwa zwykle nie dłużej niż kilka minut. Używane narzędzia ginekologiczne są nowoczesne i jednorazowe (opakowania otwieramy przy Tobie). Naprawdę nie ma się czego obawiać.

Poniżej przedstawiamy krótkie opisy trzech najczęściej wykonywanych badań.

.

To pobranie wymazu komórek szyjki macicy za pomocą specjalnej, jednorazowej szczoteczki, wprowadzonej do pochwy przez jednorazowy wziernik. Trwa tylko moment. Niektóre osoby kompletnie nie czują tego badania, inne określają je jako sprawiające dyskomfort, a niektóre twierdzą, że sprawia ono lekki ból. Trwa jednak tylko momencik i jest bardzo ważne, gdyż jest skutecznym narzędziem w walce z rakiem szyjki macicy. Wyniki cytologii zostają nam przysłane przez laboratorium około dwa tygodnie po pobraniu wymazu. Wtedy możesz spodziewać się wyniku badania.

Badanie to pozwala dokładnie przyjrzeć się narządom wewnętrznym. Polega na wprowadzeniu do pochwy głowicy zabezpieczonej jednorazową prezerwatywą i zobaczeniu szczegółów na ekranie ultrasonografu. Badanie to nie powoduje bólu.

To badanie odbywa się na leżance i trwa kilka minut. Lekarz szczegółowo, kilkukrotnie przejedzie po Twoich piersiach posmarowaną żelem głowicą, widząc szczegóły na ekranie ultrasonografu. Badanie to nie powoduje bólu.

Po badaniu

Po badaniu wrócisz do pokoiku, by ubrać się, po czym znów usiądziesz z lekarzem przy biurku, aby omówić wyniki badania oraz dalsze kroki. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub potrzebujesz dokładniejszego wyjaśnienia, pytaj śmiało.