Poznaj podstawy anatomii i leczenia ginekologicznego
Wiedza na temat swojego ciała i kwestii z nim związanych to pasja, którą polecamy każdemu. Zachęcamy Cię do zapoznania się z informacjami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Jeśli poczujesz niedosyt, napisz do nas lub najlepiej dopytaj o szczegóły swojego lekarza podczas wizyty w Gynece!
Anatomia – co my tam mamy?
Oto układ żeński. Omówmy najpierw narządy wewnętrzne, czyli pozostające wewnątrz ciała. Jajniki (1) produkują hormony żeńskie – estrogeny. Hormony żeńskie i męskie występują we wszystkich zdrowych organizmach, jednak w różnych proporcjach. Produkcja hormonów regulowana jest przez specjalną część mózgu, zwaną przysadką. Cykle aktywności przysadki mózgowej skutkują przebiegiem cyklu miesiączkowego. Za pierwszy dzień cyklu uważa się pierwszy dzień menstruacji. Jak powstaje miesiączka? Hormony powodują rozrost błony śluzowej macicy. Proces ten to comiesięczne przygotowanie macicy na ciążę. Jeśli się w nią nie zachodzi, błona śluzowa łuszczy się i w postaci krwi wydobywa na zewnątrz. Estrogeny wpływają też na przemianę materii oraz rozwój kości. W drugiej fazie cyklu miesięcznego, czyli około czternastego dnia po pierwszym dniu menstruacji, jajniki zaczynają produkować inny hormon – progesteron, który przygotowuje błonę śluzową macicy na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Produkcja hormonów to nie jedyne zadanie jajników. W każdym cyklu miesiączkowym, w specjalnym pęcherzyku wytwarzają one komórkę jajową, robiąc to na zmianę. Czas ten nazywamy owulacją, jajeczkowaniem lub dniami płodnymi. Uwolniona z pęcherzyka komórka jajowa przedostaje się do najbliższego z dwóch jajowodów (2), czyli lejkowych przewodów o długości 10-12 cm. Tam, w przypadku braku stosowania antykoncepcji, dojść może do połączenia komórki jajowej z plemnikiem, czyli zapłodnienia. Zapłodniona komórka jajowa przesuwa się w stronę macicy, by tam rozwinąć się i stać płodem. Macica (3) ma kształt gruszki. Tworzy ją gruba warstwa mięśniowa, wyściełana od wewnątrz błoną śluzową. Macica nosi płód oraz utrzymuje statykę dna miednicy, czyli pomaga w tym, by wszystko było na swoim miejscu. Narząd ten kończy się szyjką macicy (4), stanowiącą rodzaj drzwiczek. Szyjka macicy ma wiele zadań. Wytwarza gęsty śluz, który chroni macicę i jajniki przed infekcjami, a w czasie owulacji odżywia plemniki oraz ułatwia im drogę do macicy. Szyjka ma też niezwykle istotną funkcję w trakcie trwania ciąży – najpierw odgradza płód w jego środowisku od pochwy, a później ułatwia poród siłami natury. Pochwa (5) to kanał rodny, czyli droga, przez którą przechodzi płód w czasie porodu, stając się noworodkiem. Naturalnie, pochwa służy również do dawania przyjemności oraz naturalnego zapładniania, czyli do seksu. Długość pochwy to zwykle 7-10 cm, ale jest ona bardzo rozciągliwa.
Spójrzmy na to wszystko z boku! Wszystkie opisane narządy mieszczą się w obrębie tzw. miednicy mniejszej, czyli najniższej części brzucha. Przed narządami, które omówiliśmy przed chwilą, mamy pęcherz moczowy (6), cewkę moczową (7) orazujście cewki moczowej (8). To układ, dzięki któremu sikamy. Z kolei za genitaliami znajduje się ostatni odcinek jelita grubego, czyli odbytnica (9) oraz odbyt (10), przez który się wypróżniamy. Wobec tego, na zewnątrz, zaczynając z tyłu, między dolnymi częściami pośladków mamy odbyt. Kolejna jest pochwa (11) (a właściwie jej ujście, gdyż sama pochwa jest już w środku ciała). Później mamy ujście cewki moczowej. Na końcu, najbardziej z przodu, za specjalnym kapturkiem, zwanym napletkiem, znajduje się łechtaczka (12), służąca przyjemności, w tym osiąganiu orgazmów. W stanie podniecenia łechtaczka powiększa się i twardnieje. Warto nadmienić tu, że na zewnątrz wystaje tylko niewielka część łechtaczki. Teraz przyjrzyjmy się sromowi, czyli fałdkom zabezpieczającym łechtaczkę, ujście cewki moczowej oraz ujście pochwy. Istnieją cztery wargi sromowe – dwie wargi sromowe zewnętrzne (13) – to te, na których rosną włosy – i dwie wargi sromowe wewnętrzne (14) – to te bez włosów, bardziej różowe. W klasycznych publikacjach zamiast tego używa się określeń „mniejsze” i „większe”, jednak nowoczesna ginekologia odchodzi od tych terminów, by nie sugerować nikomu, że zewnętrzne wargi sromowe koniecznie muszą być większe i by nie wpędzać w kompleksy osób, których wargi sromowe wewnętrze są duże i wystają – to bowiem zupełnie naturalne! Zachęcamy Cię do obejrzenia tego wszystkiego na żywo, w lusterku – to świetna zabawa i pouczająca lekcja!
Uwaga na słowa!
Zachęcamy do nazywania rzeczy po imieniu. Pochwa, srom, odbyt czy łechtaczka to słowa i części ciała równie normalne co usta, nos lub stopa. Dorośli i dzieci niebojący się tych określeń będą mniej bali się rozmawiać o nich z lekarzem. Pamiętajmy również, żeby starać się nikogo nie urazić. Na świecie istnieje wiele kobiet, które (już, jeszcze lub od zawsze) nie mają którychś lub wszystkich narysowanych wyżej narządów. Zwracamy też uwagę na to, że „żeński” nie musi znaczyć „kobiecy”.
Amniopunkcja – badanie prenatalne, umożliwiające sprawdzenie, czy płód nie ma chorób genetycznych lub metabolicznych. Polega na pobraniu próbki płynu owodniowego. Więcej na ten temat.
Anti-aging – dziedzina medycyny, która bada przyczyny starzenia się organizmu, przeciwdziała skutkom lub milimalizuje je. Więcej na ten temat.
BRCA – grupa mutacji genetycznych, mogących powodować nowotwory złośliwe jajników oraz piersi.
Bulkamid – nieinwazyjna technologia leczenia nietrzymania moczu – wstrzykiwanie wypełniacza okołocewkowego.
Cytologia – pobranie wymazu komórek szyjki macicy za pomocą specjalnej, jednorazowej szczoteczki, wprowadzonej do pochwy przez jednorazowy wziernik. Cytologię należy wykonywać co roku. Więcej na ten temat.
Diagnostyka – przeprowadzenie potrzebnych badań.
Diagnostyka prenatalna – przeprowadzenie badań potrzebnych u osoby w ciąży. Więcej na ten temat.
Empatia – to nie tylko bycie miłym, lecz podejmowanie starań zrozumienia potrzeb oraz perspektywy drugiej osoby oraz tolerancja i inkluzywność. W Gynece empatia wobec pacjentek i pacjentów jest równie ważna co profesjonalizm medyczny, dlatego umieściliśmy to pojęcie w naszym słowniczku.
Endometrioza – choroba polegająca na tym, że komórki endometrium, czyli błony śluzowej macicy, rosną również poza macicą – w miejscach, w których być ich nie powinno. Więcej na ten temat.
Endometrium – błona śluzowa macicy.
Fotel ginekologiczny – specjalny fotel, skonstruowany po to, by wygodnie i skutecznie przeprowadzić badanie ginekologiczne.
Histerektomia – operacyjne usunięcie macicy. W Gynece zabieg ten wykonujemy wyłącznie w niektórych przypadkach, np. nowotworu złośliwego. Więcej na ten temat.
HPV – wirus powodujący raka szyjki macicy.
Infekcja – wtargnięcie do organizmu chorobotwórczych ustrojów i ich namnażanie. Infekcja może być bakteryjna lub wirusowa.
Krioprezerwacja – pobranie i zamrożenie komórek jajowych. Więcej na ten temat.
Laparoskopia – sposób wykonywania zabiegów, polegający na wprowadzeniu przez małe otwory w brzuchu cienkich instrumentów oraz kamery. Zostawia maleńkie blizny. Operacje laparoskopowe absolutnie nie są mniej dokładne niż laparotomia, czyli rozcinanie brzucha. Wręcz przeciwnie – oglądamy jamę brzuszną w siedmiokrotnym powiększeniu. Lekarze w Gynece operują głównie w ten sposób.
Laparotomia – sposób wykonywania zabiegów, polegający na rozcięciu powłok brzusznych długim cięciem. Zostawia bliznę. Lekarze w Gynece operują w ten sposób niezwykle rzadko, tylko gdy nie ma innej możliwości.
Macica mięśniakowata – macica w znacznym stopniu zajęta przez mięśniaki. Więcej na ten temat.
Maskulinizacja – skutek wpływu hormonów męskich: nadmierne owłosienie, łysienie, przetłuszczanie się skóry, trądzik i łojotok, przyrost masy mięśniowej, obniżenie głosu, zmiana sylwetki. Może być objawem PCOS. Więcej na ten temat.
Mastalgia – ból piersi. Więcej na ten temat.
Mastektomia – operacyjne usunięcie piersi. Więcej na ten temat.
Menstruacja (miesiączka) – początek cyklu miesiączkowego; dni, w których dochodzi do krwawienia.
Mięśniak – rodzaj łagodnego nowotworu. Powstaje poprzez niekontrolowane namnażanie się komórek mięśnia macicy. Nie daje przerzutów. Więcej na ten temat.
Miomektomia – zabieg usunięcia mięśniaków. Więcej na ten temat.
Morcelacja – sposób wydobywania z ciała guza większego niż otwór, przez który zostanie wyjęty – rozfragmentowywanie guza w ciele i wyciąganie go po kawałku.
Nietrzymanie moczu – niekontrolowane utraty moczu, potocznie zwane popuszczaniem. Problem może wiązać się z obniżeniem narządów w obrębie miednicy mniejszej, mimowolnymi skurczami pęcherza, zaburzeniami neurologicznymi lub innymi sytuacjami. Więcej na ten temat.
Nietrzymanie gazów lub stolca – niekontrolowane puszczanie gazów lub utraty kału. Więcej na ten temat.
Nowotwór – ognisko komórek lub guz powstały na skutek dzielenia się wadliwych komórek. Nowotwór łagodny nie rozprzestrzenia się na inne obszary organizmu, nowotwór złośliwy – tak (nazywa się to przerzutami). Nowotwory mogą pojawić się w jajnikach, jajowodach, trzonie i szyjce macicy, w pochwie, a nawet w sromie. Więcej na ten temat.
Oszczędzający sposób operowania – sposób wykonywania zabiegów, w którym nie usuwa się całego narządu, tylko sam problem. Lekarze w Gynece operują w ten sposób zawsze, kiedy to możliwe.
Parcia naglące – nagła, niepohamowana potrzeba oddania moczu. Więcej na ten temat.
Pęcherz nadaktywny (OAB) – możliwa przyczyna występowania parć naglących. Więcej na ten temat.
Potworniak – guz rozwijający się z tzw. wielopotencjalnych komórek zarodkowych – takich, które mogą dać początek każdemu rodzajowi tkanki. Potworniaki mogą być łagodne (potworniaki dojrzałe) lub złośliwe (potworniaki niedojrzałe).
Przetoka – wytworzenie się nieprawidłowego połączenia pomiędzy pęcherzem moczowym, cewką moczową lub moczowodami bądź odbytnicą a genitaliami: pochwą lub macicą. Więcej na ten temat.
Przezpochwowy (histeroskopowy) sposób operowania – sposób wykonywania zabiegów, w którym nie rozcina się brzucha, tylko operuje przez pochwę. Nie zostawia żadnych blizn. Lekarze w Gynece operują w ten sposób zawsze, kiedy to możliwe.
Rak – zbiorcza nazwa nowotworów złośliwych o pochodzeniu nabłonkowym (w języku codziennym określa się jednak w ten sposób wszystkie nowotwory złośliwe). Rak to nie wyrok! Więcej na ten temat.
Reimplantacja tkanki jajnikowej – pobranie tkanki z jajników i wszczepienie jej z powrotem, na przykład po zakończeniu chemioterapii. Więcej na ten temat.
Robotyczny sposób operowania – sposób wykonywania zabiegów, polegający na skorzystaniu z pomocy robota, na przykład Da Vinci; lekarze w Gynece operują również w ten sposób.
Samobadanie piersi – comiesięczne sprawdzanie, czy wszystko z nimi w porządku. Więcej na ten temat.
Torbiel (cysta) – komora (taka jakby torebka) wypełniona płynem lub treścią galaretowatą.
Tranzycja płciowa – proces mający na celu dopasowanie biologicznej budowy ciała do psychicznego poczucia płci. Więcej na ten temat.
Upławy – wydzielina z pochwy. Jej kolor i konsystencja zmieniają się w czasie cyklu miesiączkowego. Niepokojąca konsystencja, ilość czy zapach upławów są wskazaniem do wizyty u ginekologa.
USG – tzw. badanie ultrasonograficzne, pozwalające przyjrzeć się narządom wewnętrznym. Wykorzystuje ultradźwięki. Jest bezpieczne w ciąży.
Uzgadnianie płci – operacja mająca na celu dopasowanie biologicznej budowy ciała do psychicznego poczucia płci. Więcej na ten temat.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – niekontrolowane utraty moczu podczas wysiłku fizycznego, kichania lub kaszlu. Więcej na ten temat.
Zespół Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera (MRKH) – wrodzony brak lub częściowe nierozwinięcie macicy i pochwy. Więcej na ten temat.
Zespół metaboliczny – zespół zaburzeń, do których zaliczają się: nadciśnienie tętnicze, skłonność do tycia (głównie na brzuchu), insulinooporność oraz zaburzenia lipidowe. Może być objawem PCOS. Więcej na ten temat.
Zespół policystycznych jajników (PCOS, zespół wielotorbielowatych jajników) – zaburzenie endokrynologiczne (hormonalne), polegające na tym, że obecne w żeńskim organizmie androgeny (hormony męskie) osiągają wysokie stężenia i wpływają na jajniki. Więcej na ten temat.
Żeńskie genitalia – przedmiot zainteresowania ginekologii; zespół narządów, przedstawiony i opisany tutaj.